Płatkonogi Szydłodziobe (Red-necked Phalarope, Phalaropus lobatus) - Mateusz Matysiak

Kto wie, gdzie zimowały Płatkonogi (Red-necked Phalarope, Phalaropus lobatus) sfotografowane na rozlewiskach Biebrzy wiosną 2015 roku? Zdjęcie Mateusz Matysiak.

Cuda na wodzie



Zaskakujące niezwykłym hartem ducha i ciała Płatkonogi Szydłodziobe są być może najmniejszymi ptakami morskimi. Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, ptaszki ledwie większe od Wróbla, po szybkich lęgach na północy, ruszają na zimowiska na pełnym morzu!
 
Dostrzec takiego pośród wzburzonych fal graniczy z cudem. W każdym razie z jakiegoś powodu utrzymywano, że Płatkonogi zimują na Morzu Arabskim. Aż w styczniu 2014 naukowcy z RSPB (The Royal Society for the Protection of Birds) nałożyli na kilka ptaków miniaturowe nadajniki satelitarne. (Wcześniej tego typu badania nie były możliwe, bo po prostu nie istniały odpowiednio małe urządzenia.) Wkrótce gadżety na miarę przygód Jamesa Bonda zaczęły dostarczać iście bondowskich sensacji…
 
Płatkonogi gnieżdżące się na Szetlandach nie poleciały nad Morze Arabskie, ale skierowały się przez Atlantyk ku Ameryce Południowej. Po krótkim odpoczynku u wybrzeży Brazylii, ptaki ruszyły na południe. Za Ziemią Ognistą skręciły ostro w górę i kontynuowały swoją podróż wzdłuż zachodnich wybrzeży Chile. Ostatecznie zatrzymały się na wodach terytorialnych Peru, gdzie spędziły zimę kołysane falami potężnego Oceanu Spokojnego. W całej podróży tam i z powrotem maleńkie Płatkonogi pokonały 25700 km.
 
Jeśli Płatkonogi Szydłodziobe nie są cudem, to co nim jest?